Naujienos

Nuotykiais kvepianti vasara bibliotekojeAutorius: Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė Justina Maulienė

0001_akimirka-is-stovykleles-skaityk-kurk-tobulek-2023-atidarymo-sventes_1693983829-f62a08e63f61b1efce26127a486487b0.jpg
Vasarą Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje netrūko veiklų ugdančių vaikų kūrybiškumą ir saviraišką, lavinančių tarpusavio bendravimo įgūdžius bei suteikiančių kokybišką užimtumą atostogų metu. Jau trečius metus iš eilės biblioteka prisijungia prie Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuojamos iniciatyvos „Atverk duris vasarai“. Vasaros pradžioje jaunuosius skaitytojus kvietėme dalyvauti popietinės vaikų stovyklėlės „Skaityk! Kurk! Tobulėk! 2023“ veiklose, vėliau darbuotis „Išmaniosiose Kukučio vasaros dirbtuvėlėse“ ar lavinti pojūčius bibliotekoje įrengtame Sensoriniame kambaryje.
 
Pasitelkiant išmaniąsias technologijas ir edukacinius užsiėmimus stovyklėlės „Skaityk! Kurk! Tobulėk! 2023“ metu buvo skatinamas vaikų kūrybiškumas bei puoselėjama skaitymo kultūra. Stovyklos atidarymo šventėje „Skruzdėliadienis“, vaikus pradžiugino rašytoja Rasa Dmuchovskienė ir dailininkas Gintaras Jocius, kurie kartu piešė, šoko, vaidino bei supažindino mažuosius su skruzdžių, įvairiausių vabaliukų bei kitų mažų padarėlių gyvenimu miškuose ir pievose. O stovyklos uždarymo metu vaikams gerą nuotaiką, teigiamas emocija dovanojo bei „Pasaką apie Kukutį ir jo nutikimus“  sekė ir iliustravo dailininkas, rašytojas Paulius Juodišius.
 
Vaikų stovyklėlėje netrūko edukacijų ir įsimintinų veiklų padėjusių atskleisti talentus, ugdyti kūrybiškumą ir pasitikėjimą savimi. Kūrybinis-edukacinis užsiėmimas „Geriausia diena: nuotykiai degtukų dėžutėse“ (pagal Kotrynos Zylės knygą „Geriausia diena“) lavino jaunųjų kūrėjų vaizduotę, padėjo ugdyti meninį skonį, atidumą, kruopštumą, gebėjimą išreikšti savo jausmus ir potyrius. Šio užsiėmimo metu vaikai kūrė BDGP (blogų dienų gelbėjimo planus), t. y., kolekcionavo geriausias savo dienas bei smagiausius nuotykius degtukų dėžutėse juos nupiešdami ar kaip kitaip įamžindami. O trumpų istorijų kūrimo ir iliustravimo dirbtuvėlėse „Trumpos vasaros istorijos“ stovyklautojai patyrė literatūrinį nuotykį. Pasitelkę atsitiktinius paveikslėlius ir frazes kūrė šaunius personažų charakterius, netikėtas istorijas bei lavino savo rašytojų gabumus, kūrybinį mąstymą, estetinę pajautą ir fantaziją. Šios trumpos vaikų sukurtos istorijos sugulė į bendrą knygelę, kurią galima pavartyti  bibliotekoje.
 
Turiningos išvykos ir smagūs interaktyvūs žaidimai ugdė stovyklėlės vaikų patriotizmą, tapatybės suvokimą, skatino domėtis krašto istorija. Šiais metais, Raseiniams minint 770-ąjį miesto gimtadienį, stovyklautojai aplankė žymiausius objektus, sužinojo įdomių faktų apie miesto simbolius ar reikšmingas vietas. Įgytos žinos pravertė interaktyviuose žaidimuose „Atspėsi žodį – pažinsi Raseinius“ ar „Sudėliok Raseinius“. Taip pat vaikai geriau pažino savo rajoną aplankydami Marcelijaus ir Algirdo Martinaičių gimtinės įamžinimo vietą Paserbentyje, apžiūrėję koplytstulpį ir paminklinį akmenį, išklausė pasakojimą apie poeto vaikystę.
 
Vasarą jaunieji lankytojai mokėsi kūrybiškai mąstyti, būti ne tik išmaniųjų technologijų vartotojais, bet ir jų kūrėjais. Stovyklėlės „Skaityk! Kurk! Tobulėk! 2023“ metu, „Išmaniosiose Kukučio vasaros dirbtuvėlėse“ vaikai susipažino su interaktyviais robotukais-konstruktoriais, išmėgino interaktyvų piešimą grafine planšete ar LED piešimo lentomis, pasinėrė į virtualios realybės pasaulį. Robotikos užsiėmimai lavino kūrybinius įgūdžius, padėjo mokytis programavimo, inžinerijos ir, žinoma, robotų technikos pagrindų. Stovyklautojai ar dirbtuvėlių dalyviai kurdami robotus ne tik juos valdė ir programavo, bet ir bandė suprasto kas yra prasmingas žaidimas, kaip išmokti dalykai mėgstamuose žaidimuose gali būti panaudoti realybėje. O išmėginę skaitmeninę tapybą, sužinojo, kaip menas derinamas su informacinėmis technologijomis. Galiausiai nepamirštamus nuotykius dovanojo virtualios realybės pasaulis, nukėlęs vaikus į atrakcionų parką ar povandeninę bazę.
 
Turbūt viena iš įdomesnių ir naujesnių patirčių bibliotekoje – Sensorinis kambarys. Vasaros pradžioje pradėjo veikti fiziniams, socialiniams, kalbos ir pažinimo įgūdžiams pritaikyta vaikų erdvė, kurioje esantys įrenginiai ar elementai skatina vaikų lytėjimo, regos, klausos ir judėjimo pojūčius. Užsiėmimų „Linksmosios patirtys sensoriniame kambaryje“ metu vaikai džiaugėsi šviesos pluoštų įvairove, išmėgino šviečiančio stalo veiklas ar taktilines žaidimų lentas, mėgavosi natūralaus vandens burbuliavimo garsais ir šviesomis žvelgdami į burbulų vamzdį. Didžiausio mažųjų džiaugsmo sulaukė, socialinius ir emocinius įgūdžius stiprinantis, kamuoliukų baseinas, o  vyresniuosius ir jų tėvelius viliojo atpalaiduojantis sensorinio kilimėlio pėdų masažas ar judesių koordinaciją, loginį mąstymą ir kitus pojūčius lavinantys interaktyvūs žaidimai.
 
Vasara bibliotekoje išsiskyrė prasmingu ir nuotykiais kvepiančiu vaikų laisvalaikiu. Edukacijos, žaidimai, viktorinos, skaitymai, pažintis su išmaniosiomis technologijomis, ekskursijos, susitikimai su dailininkais, rašytojais ir daugybė kitų lavinančių veiklų padovanojo džiugių akimirkų ir įspūdžių. Nors vasara baigėsi, jaunuosius skaitytojus kviečiame ir toliau susitikti bibliotekos organizuojamuose renginiuose ar užsiėmimuose, skaityti knygas bei pasinerti į smagius ir netikėtus atradimus.