Marcelijus Teodoras Martinaitis
(1936-2013)
Lietuvos poetas, eseistas, vertėjas, visuomenės veikėjas.
Gimė 1936 m. balandžio 1 d. Raseinių r., Paserbenčio k. Mokėsi Paserbenčio, Mikšynės, Polimų pradinėse mokyklose, Raseinių gimnazijoje, Gervinės septynmetėje mokykloje.
1956 m. Baigė Kauno politechnikumą, kuriame įgijo ryšininko profesiją. Dirbo Raseinių r. ryšių kontoroje, vėliau rajono laikraštyje, iš kur buvo paimtas į sovietinę armiją.
1964 m. baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas Vilniaus universitete.
Dirbo įvairiuose periodiniuose leidiniuose, Rašytojų sąjungoje kaip poezijos konsultantas.
Nuo 1980 m. Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių literatūros katedros dėstytojas, docentas. Čia dėstė tautosaką, skaitė paskaitas apie poeziją, vadovavo seminarams ir jų darbams, tautosakos praktikoms, dirbo su jaunaisiais literatais.
Savo kūrybą pradėjo skelbti 1955 m. Išleista per 30 jo poezijos, eseistikos knygų, poezijos vertimų, daug publikacijų periodinėje spaudoje, ypač prasidėjus Atgimimui.
M. Martinaičio kūryba publikuota lenkų, prancūzų, norvegų, švedų, estų, rusų, latvių, ukrainiečių, bulgarų kalbomis. Į kitas kalbas daugiausiai išversta „Kukučio baladžių".
Savo kūrybą M. Martinaitis yra pristatęs ne vienoje užsienio šalyje: dalyvavo knygų mugėse, konferencijose, rengė autorinius kūrybos vakarus.
M. Martinaitis buvo aktyvus visuomenės veikėjas: Lietuvos Sąjūdžio Tarybos narys, šio judėjimo SSSR liaudies deputatas Maskvoje, kai buvo siekiama išsivaduoti iš SSSR priklausomybės. Atgavus nepriklausomybę pirmininkavo Nacionalinių kultūros ir meno premijų komitetui, buvo vienas iš Baltijos Asamblėjos premijų steigėjų ir kurį laiką pirmininkavo šiam komitetui. Jis - vienas iš Lietuvos Kultūros fondo steigėjų (1987) bei narys, vienas iš Valdovų rūmų fondo steigėjų. Buvo Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos radijo ir televizijos tarybos, kultūros ir meno draugijų narys.
Apdovanotas Gedimino ordinu bei kitais pasižymėjo ženklais už dalyvavimą Sąjūdyje bei kūrybą. 2010 m. Raseinių rajono Savivaldybės tarybos sprendimu M. Marcelijui suteiktas Raseinių garbės piliečio vardas. 2014 m. Raseinių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai suteiktas Marcelijaus Martinaičio vardas.
Apdovanojimai: 1955 m. P. Širvio premija už rinkinį „Atmintys"; 1975 m. Poezijos pavasario laureatas; 1984 m. suteikta valstybinė premija už rinkinį „Toli nuo rugių"; 1998 m. Nacionalinė kultūros ir meno premija, Jotvingių premija už rinktinę „Sugrįžimai"; 2005 m. Vilniaus klubo televizijos literatūrinė premija už knygą „K. B. Įtariamas"; 2007 m. Baltijos Asamblėjos premija už knygas „K. B. Įtariamas" ir „Tylintys tekstai"; knyga „Mes gyvenome" pelnė keletą premijų – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ji pripažinta kūrybiškiausia knyga (2009), skaitytojų išrinkta Metų knyga (2010), pelnė Žemaitės (2010), Juozo Paukštelio (2011) premijas. Buvo premijuotos ir kai kurios ankstyvosios publikacijos.
M. Martinaičio žmona – menotyrininkė Gražina Martinaitienė. Užaugino dukrą Eglę. Yra keturi vaikaičiai ir du provaikaičiai. Brolis Algirdas Martinaitis - lietuvių kompozitorius, Nacionalinės premijos laureatas.
Mirė 2013 m. balandžio 5 d. Palaidotas Vilniuje, Antakalnio kapinėse.
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |