Naujienos

Kviečiame į naujos Knygos muziejaus ekspozicijos pristatymą



Autorius: Skaitytojų aptarnavimo ir kraštotyros skyriaus vyr. bibliotekininkas Jonas Brigys

0001_imitacine-knyga-sleptuve-l-kantautienes-nuosavybe_1713509131-06ed544a81ce68929207582461a5f55b.jpg
Per beveik šešis šimtmečius, prabėgusius nuo didžiojo Johano Gutenbergo išradimo knyga buvo desakralizuota, dabar ji ne tiek „žinių šaltinis“, „geriausia dovana“, „dvasios penas“, kiek įprasta žmonijos kasdienybės dalis.
 
Knygai tapus serijiniu būdu gaminamu daiktu atsirado supratimas, kad ji nebūtinai turi būti perskaityta, formavosi nuostata, kad knyga iš viso nebūtinai turi būti skaitoma. Taigi knyga gali nebūti mums įprasta knyga. Ji gali likti savimi, bet būti meniškai nupiešta ant medžio lentos ar drobės. Pavyzdžiui ji gali apsimesti savimi, būti panaši į save iš tikrųjų būdama dizainerio sukurta vaza gėlėms. Taip knyga iš simbolio virto simuliakru – pseudo daiktu, kopija be originalo. Anot vieno garsiausių XX a. rašytojų fantastų Roberto A. Heinleino, knyga gali būti tik panaši į knygą.
 
Dabar kuriama begalė knygos pavidalo daiktų – nuo dėžučių iki palaikų kremavimo urnų (žinomi net knygos pavidalo klozetai...). Per tuos ilgus alternatyvios knygos istorijos šimtmečius atsirado daugybė objektų, meno kūrinių, kurie mėgdžioja knygą, bet nėra knyga. Tačiau knygą nebūtinai pamėgdžioja trimačiai daiktai – antai meno istorijoje žinomas tromplėjus (trompe l’œil – prancūzų kalba akių apgaulė, optinė iliuzija). Tai iliuzionistinio paveikslo rūšis (dažniausiai natiurmortas, kartais peizažas), kai virtuoziškai mėgdžiojamos realybės formos. Tokiuose paveiksluose dažnai vaizduojamos knygos. O kartais tokie meno kūriniai peržengia įprasto paveikslo ribas, imituoja knygų lentynas, bibliotekas. Taip susiformavo Faux Book (anglų k. netikra, dirbtinė knyga) stilius, interjere (kartais ir eksterjere) kuriantis bibliotekos iliuziją. Gaila, neretai tokio stiliaus gerbėjai nuvertina pačią knygą – vienas XIX a. Anglijos leidėjas pareiškė: „Nėra kitų tokių žavingų baldų, kaip knygos, net jeigu jūs jų niekada neatsivertėte ir neperskaitėte nei vieno žodžio“.
 
Tačiau knyga imitacija, knyga iliuzija, knyga slėptuvė kartais savyje gali slėpti ne tik dailininko ar amatininko išmonę, nekaltą pokštą. Antai 1980 m. JAV aviakompanijos United Airlines prezidentas buvo sužeistas sprogus mikro bombai, kuri buvo paslėpta knygoje.
 
Neįprastam kultūros reiškiniui – knygoms apgaulėms, simuliakrams skirta nauja Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Knygos muziejaus paroda „Knyga kaip iliuzija“ į kurios atidarymą kviečiame š.m. balandžio 26 d. 11 val. 30 min. Už parodai paskolintus eksponatus nuoširdžiai dėkojame bibliotekos direktorei Dainai Sutkevičienei, kolegėms bibliotekininkėms (ypač Jolantai Gudeikytei), taip pat Raseinių krašto istorijos muziejui, Raseinių rajono švietimo pagalbos tarnybai, bibliotekos bičiuliams Stanislovui Feizai, Linai Kantautienei, Gražinai Pečkaitienei.