Naujienos

Išvyka į Simono Daukanto tėviškę



0001_dau14_1690544371-6cda633e561a3dccb48eb1c1fb79aa64.jpg
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka įgyvendindama Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Senasis Žemaitis –Simonas Daukantas“ organizavo išvyką į Simono Daukanto tėviškę Papilėje.
 
Papilėje aplankėme Simono Daukanto memorialinį muziejų, kur rašytojas, švietėjas ir istorikas praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus. Čia susipažinome su Simono Daukanto gyvenimo keliu, jo istoriniais ir kalbiniais darbais bei kitų autorių kūriniais apie šį istoriką, rašytoją, švietėją.
 
Muziejaus kiemelyje – pirmoji S. Daukanto antkapinė plokštė, tolėliau – klėtelė, kurioje įrengta etnografinė ekspozicija, už jos – Lakštingalų slėnis, XVIII a. akmeninis takelis, kuriuo galima nukeliauti prie Ventos upės.
 
Aplankėme Papilės piliakalnį įrengtą Ventos kairiajame krante, aukštumoje, santakoje su bevardžiu upeliu. Piliakalnyje įrengtose kapinėse 1864 m. palaidotas Simonas Daukantas.
 
Virš mažo Papilės miestelio dangaus fone visu ūgiu iškyla elegantiška Simono Daukanto figūra. Paminklą 1928 m. sukūrė skulptorius Vincas Grybas. Paminklas, tapęs ne vien miestelio, bet ir V. Grybo kūrybos simboliu, skleidžia tiek išorinio, tiek vidinio dvasinio pasaulio harmoniją. Tai vienas iškiliausių V. Grybo darbų, pareikalavęs iš kūrėjo milžiniškų dvasinių ir fizinių pastangų. Tuo metu tai buvo ne tik Papilės, bet ir visos Lietuvos simbolis, įprasminęs išmintį, laisvę ir valią.
 
Turėjome galimybę prisiglausti ir prie įspūdingos liepos. Šio krašto liepa, savo kamienuose yra sukaupusi didingą praeities istoriją. Ši penkiolikametė liepa yra gamtos paminklas, augantis Ventės regioniniame parke, Papilės parke.