Naujienos

„Draugoteka“ kviečia žaisti ir skaityti



0001_zaidimo-11_1700136595-1b7d27e42c3a8e058ecbe8b7c311486e.jpg

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje 2023 metų vasario – spalio mėn. buvo įgyvendinamas tarptautinis projektas „Inovatyvūs Lietuvos bibliotekų skaitymo skatinimo sprendimai vaikų ir jaunimo socialinių santykių kūrimui su aplinka“ finansuojamas 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo priemonės „Kultūros prieinamumo plėtojimas ir kultūrinio švietimo stiprinimas“ lėšomis. Projekto vykdytoja – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, projekto partneriai - Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės ir Kauno apskrities viešosios bibliotekos. Tarp šių apskričių 39 projekte dalyvaujančių viešųjų bibliotekų pateko ir mūsų biblioteka.

Projekto tikslas buvo sukurti inovatyvią skaitymo skatinimo priemonę, kuri formuotų 5 – 8 klasių moksleivių įprotį skaityti, gilintų žinias ir padėtų skaitymo patirtis pritaikyti socialinių santykių kūrimui su aplinka (bendraamžiais, tėvais, mokytojais), problemų sprendimui ir kūrybinei saviraiškai. Paauglystės amžiaus tarpsnyje vaikai ir jaunuoliai patiria daug pokyčių, kuomet sunku susivokti, keičiasi santykiai su tėvais, ieškoma naujų autoritetų, ypač svarbūs tampa draugai. Socialiniai tinklai daro didelę ir ne visada teigiamą įtaką, siūlydami nerealius gyvenimo standartus ir siekiamybes, tad vaikams reikia patikimų gidų orientavimuisi. Projektu siekiama, kad vertingos literatūros skaitymas vaikams ir paaugliams taptų ženkia pagalba savo identiteto bei santykių su aplinka formavimui.

Projekto dėka buvo sukurtas virtualus “Draugotekos” žaidimas, prieinamas nemokamoje mobiliojoje aplikacijoje, kuris tenkina vaikų poreikį žaisti internetinius žaidimus, o jo turinyje yra integruoti vertingos literatūros skaitymą bei psichologinių ir socialinių problemų sprendimus skatinantys elementai. Vasario 10 dieną Šaltinio progimnazijos penktokams “Draugoteką” smagiai ir aktyviai pristatė edukatorius Evaldas Ragelis. Šis naujas, inovatyvus skaitymo skatinimo žaidimas pritaikytas „Android“ ir iOS operacinių sistemų mobiliesiems įrenginiams. Programėlę galima atsisiųsti Google Play, App Story.

Svarbi žaidimo dalis – tai specialiai suformuota 20 pavadinimų 77 egzempliorių knygų kolekcija, kurią gavo 39 Panevėžio, Kauno ir Klaipėdos apskričių viešosios bibliotekos, tame tarpe ir Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka. Ši knygų kolekcija susieta su “Draugotekos” žaidimu, o žaidimą galima įveikti skaitant tam tikras knygas ir randant jose reikiamą informaciją. Su žaidimo užduotimis susietą literatūrą rasite mūsų bibliotekos Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriuje specialioje teminėje “Draugotekos” lentynoje. Įgyvendinant projektą tose pačiose 39 bibliotekose įrengti knygomatai, kurie leidžia jauniesiems skaitytojams norimus leidinius užsisakyti interneto bibliotekoje (https://ibiblioteka.lt/metis/ ), pasiimti ar grąžinti knygas nekontaktiniu būdu, bet kuriuo jiems patogiu laiku. Mūsų knygomatas pastatytas prie pagrindinio įėjimo į biblioteką.

„Pavadinimu „Draugoteka“ akcentuojama: tai vieta, kur renkasi draugai, su jais galima susipažinti. Su Norvegijos partneriais „Black Book AS“ kurta programėle buvo siekiama kelių svarbių tikslų: vaikus ir paauglius paskatinti skaityti, padėti geriau suprasti save, išmokyti užmegzti kokybiškus socialinius ryšius – susirasti tikrų draugų. Apie ką yra „Draugoteka“? Virtualios dviaukštės bibliotekos erdvėse žaidėjas sutinka penkis nepažįstamus paauglius – skirtingų pomėgių, įpročių, būdo, patirčių turinčius Joną, Klaudiją, Luną, Saulę ir Eliją. Jo užduotis – susidraugauti su jais ir surinkti kuo daugiau tikrą draugystę žyminčių širdelių. Nepažįstamieji, tapdami žaidėjo draugais, pasakoja savo istorijas, kaip sprendė sunkias gyvenimo problemas, kaip suprasti svarbius dalykus padėjo konkrečios knygos. Taip neįgaliojo vežimėlyje įkalintos Saulės situaciją padeda suprasti  knyga Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“. Nuo karo su tėvais pabėgusios Klaudijos savijautą tarp bendraamžių svetimoje šalyje akivaizdžiai demonstruoja knygos Onjali Q. Rauf „Berniukas klasės gale“, Jerry Craft „Naujokas“. Tylios, tačiau užsispyrusios Lunos situacija siejama su Rowena House knyga „Žąsų keliu“. Kaip ir knygos Nicki Thornton „Prakeiktas švyturys“ herojus Setas, žaidimo personažas Elijus nepaprastai domisi magija, jis tiki, kad yra galingas burtininkas, turintis slaptų galių. Taip „Draugoteka“ atlieka ir terapinę funkciją – nepamokslaudama, neįkyriai vaikui ar paaugliui parodo, kaip ir kur jis gali ieškoti pagalbos, atsakymų į rūpimus klausimus“.

Dar viena svarbi sudėtinė projekto dalis – specialistų sukurta edukacinė programa. Ji sudaryta iš penkių edukacinių užsiėmimų, supažindinančių dalyvius su interaktyvaus žaidimo „Draugoteka“ herojais. Tai „Saulė ir netikėti atspindžiai knygose“, „Klaudija ir paguodos paieškos knygose“, „Elijus ir stebuklingi nuotykiai knygų puslapiuose“, „Jonas ir rūpesčių sprendimo būdai knygose“, „Luna ir nepaprastos knygų herojų savybės“. Užsiėmimų metu dalyviai interaktyviais metodais analizavo situacijas knygose, į kurias patenka herojai, nagrinėjo žaidimo ir knygų herojų portretus, charakterius bei mokėsi atpažinti savo gyvenimiškų situacijų atspindžius literatūroje. Atlikdami užduotis, analizavo ir interpretavo knygų ištraukas, siedami jas su platesniu kultūriniu ir socialiniu kontekstu, mokėsi naudoti įgytą kultūrinę patirtį diskusijoje apie savo ir kitų asmenų emocinę būklę, stengėsi atpažinti rūpesčių turintį asmenį. Taip pat edukacijų dalyviai susipažino su literatūra, pasakojančia apie savo namų netekusius ar gyvenamą vietą priverstus pakeisti asmenis, lygino artimos aplinkos bruožus su knygose aprašoma aplinka ir bandė įsivaizduoti, kaip jie patys pasielgtų vienoje ar kitoje situacijoje. Edukacinių užsiėmimų užduotys sukurtos taip, kad užtikrintų kiekvieno mokinio aktyvų įsitraukimą ir dalyvavimą (vienas iš įtraukiojo ugdymo principų). Atlikdami edukacinio užsiėmimo užduotis mokiniai dirbo komandose, priimdavo sprendimus ir pristatydavo galutinį rezultatą.

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje kovo – gegužės mėnesiais Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus darbuotojos Jolanta Gudeikytė, Ona Smitrienė, Justina Maulienė, Samanta Petraitė, Betygalos ir Nemakščių filialų bibliotekininkės Regina Musteikienė ir Simona Macaitytė pravedė 51 „Draugotekos“ edukacinės programos užsiėmimą, kuriuose dalyvavo 415 Raseinių rajono mokyklų 5 – 8 klasių moksleivių. Aktyviausiai, net 23 edukacijose dalyvavo Šaltinio progimnazijos 184 moksleiviai bei jų lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Vilma Gricienė, Regina Jankauskienė, Neringa Viršilienė ir Vaida Plučiuvienė.

Spalio 25 dieną mūsų bibliotekoje įvyko baigiamasis virtualaus „Draugotekos“ žaidimo nugalėtojų apdovanojimo renginys. Į biblioteką atskubėjusius Raseinių Šaltinio progimnazijos 5- 8 klasių mokinius edukatorius Evaldas Ragelis įtraukė į linksmus ir išradingus apšilimo, susipažinimo žaidimus, bei pravedė gana sudėtingą viktoriną. Daugiausiai teisingų atsakymų apie šį žaidimą ir jo herojus pateikę trys renginio dalyviai buvo apdovanoti stalo žaidimais „Apjok Lietuvą“, „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“ ir S. Paltanavičiaus knyga „Atradimai gamtoje: keliauk ir pažink“. Virtualų „Draugotekos“ žaidimą iki pabaigos įveikusiems 18 moksleivių buvo įteikti diplomai ir dovanotos „Moderniai iliustruotos Simono Daukanto pasakos“. Taip pat padėkomis bei Raseinių krašto kultūros ir istorijos žurnalais „Rasupis“ apdovanoti mokytojai ir bibliotekininkai, įtraukę savo mokyklų moksleivius į šią turiningą veiklą.

 

Projektas „Inovatyvūs Lietuvos bibliotekų skaitymo skatinimo sprendimai vaikų ir jaunimo socialinių santykių kūrimui su aplinka“ suteikė daug žinių ir praktinės patirties viešosios bibliotekos specialistams, kurie pasirengę ir toliau Raseinių miesto ir rajono mokyklų 5-8 klasių moksleiviams viešojoje bibliotekoje pristatyti virtualų žaidimą „Draugoteka“ supažindinti su vertinga paaugliams ir jaunimui skirtų knygų kolekcija ir pravesti specialiai parengtas edukacijas „Žaidžiame Draugoteką“.

Edukacija tinkama 7–25 žmonių grupėms. Amžius 10–15 m. (5–8 kl.) Trukmė 45–60 min. (Atsižvelgiama į pedagogo, atvedusio dalyvius į edukaciją, pageidavimą).

Daugiau informacijos telefonu 8 428 51328 ir el. paštu vaiku@raseiniai.rvb.lt

 

 Video filmukas apie projekto vykdymą.

 

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė