Naujienos

Bibliotekoje įgyvendinamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“



Autorius: Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė

0001_img_7457_1714990887-5b6e4c343b7d47ec1d158209e63b5f46.jpg
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įgyvendinamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024". Jo pagrindą sudaro edukacinių renginių ciklas, skirtas jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. Projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti vaikus su knyga kaip meno kūriniu, pristatyti dabartinių knygų formų įvairovę, grafinius sprendimus, dizainą, ugdyti vaikų fantaziją ir kūrybiškumą. Edukacinius užsiėmimus vaikams veda profesionalūs dailininkai, vaikų knygų iliustruotojai ir vaikų rašytojai, gerai žinomi Lietuvoje ir už jos ribų.
 
Balandžio 18 dieną bibliotekoje apsilankė populiari knygų vaikams ir paaugliams autorė, edukatorė, menininkė Ignė Zarambaitė. Į susitikimą su viešnia atskubėjo Raseinių Šaltinio progimnazijos pirmokai. Jiems rašytoja pristatė sukurtas knygeles, papasakojo apie savo namus, pomėgius, mylimus augintinius ir jų išdaigas. Papasakojo ir apie naujausią knygelę „Užkampynė“.
 
Pagrindinis „Užkampynės“ veikėjas Elijus – vaikas kaip vaikas, jis turi mamą kaip mamą ir namus kaip namus. Tačiau taip pat jis turi šį tą išskirtinio – slaptavietę, kuri vadinasi Užkampynė. Ten nukanka, kai jaučiasi aptingęs, sutrikęs ar supykęs. Tai nuostabi vieta! Čia gali daryti, ką nori: žvejoti žvaigždes, žaisti su brūkšniuotais leopardais, vaikyti taškuotas beždžiones... Smagiau nebūna! Bet kartą toje slaptavietėje įsišėlsta audra ir Elijus įstringa. Ir tik vienas ypatingas žmogus dabar gali jį surasti – mama. Tai šilta istorija apie nežabotą vaiko fantaziją ir beribę vaiko ir mamos meilę.
 
Susitikimo metu bibliotekos Sensoriniame kambaryje rašytoja pristatė literatūrinę edukaciją „Susikurk savo Užkampynę“, kurios metu vaikams teko šios paslaptingos, pritemdytos erdvės kampeliuose susirasti jaukias slaptavietes, jose įsikurti ir užsimerkus įsivaizduoti save esant visiškai kitame pasaulyje. Vėliau mažieji renginio dalyviai noriai pasakojo, ką kiekvienas matė, girdėjo ir netgi užuodė savo vaizduotės Užkampynėje, svarstė, kam Elijui apskritai prireikė slaptavietės, diskutavo apie vaizduotės naudą ir galią.
 
Tą pačią balandžio 18 dieną Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijoje rašytoja susitiko su pirmos ir antros klasės mokiniais. Renginio pradžioje viešnia papasakojo apie savo kūrybinį kelią bei išleistas knygas. Išsamiau pristatė knygelę „Debesėlis“ ir jos atsiradimo istoriją. Į balkoną atskriejęs baltas balandis įkvėpė rašytoją sukurti knygą. Tai jauki istorija apie berniuko ir balto balandžio draugystę. Po knygos pristatymo vaikai kūrybinėse dirbtuvėlėse karpė, lankstė, dekoravo savo vaizduotės paukštį, su kuriuo norėtų susipažinti ir susidraugauti.
 
Balandžio 19 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje vyko edukacija „Žmogaus gyvenimas istorinėje laiko juostoje“ pagal rašytojos Linos Mickutės istorinių asmenybių biografines knygas vaikams. Lina Mickutė – ne vienos knygos apie Lietuvą suaugusiems redaktorė ir tekstų autorė. Rašytojos vaikams kelią ji pradėjo nuo 2018 m. pasirodžiusios „Iliustruotos Vydūno gyvenimo ir kūrybos istorijos“. Vėliau tęsė šią knygų seriją apie iškilias Lietuvos asmenybes, pristatydama jauniesiems skaitytojams „Iliustruotą Vaižganto gyvenimo ir kūrybos istoriją“.
 
Ypatinga rašytojos „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“, bylojanti Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto gyvenimą, kviečianti leistis į Lietuvos istorinį pasaulį, kur nerūpestingą sosto įpėdinio vaikystę keičia karališkosios pareigos, o jo ir valstybės likimą nulemia netikėtai užgimusi meilė Barborai Radvilaitei. Šios knygos iliustracijos, sukurtos vienos žymiausių knygų vaikams dailininkių Lietuvoje Ievos Babilaitės, tęsia pasakojimą apie kadaise gyvenusius Lietuvos valdovus. Daugiasluoksniuose paveiksluose atgyja rūmai, jų gyventojai ir gražiausia meilės istorija.
 
Į susitikimą su autore Lina Mickute atskubėję Raseinių Viktoro Petkaus progimnazijos trečiokai išklausė minėtų knygų sukūrimo istorijas, domėjosi iliustracijomis, sužinojo daug naujo apie Lietuvai svarbias asmenybes Vydūną, Vaižgantą ir Žygimantą Augustą. Moksleiviai buvo skatinami kritiškai vertinti išgirstus faktus ir logiškai išdėstyti juos istorinėje laiko juostoje. Užsiėmimo pabaigoje rašytoja pakvietė vaikus prisiminti svarbesnius savo gyvenimo įvykius ir juos, kartu su svajonėmis ir ateities vizijomis, išdėstyti nuosavose gyvenimo laiko juostose.
 
Projektą „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.