Atminimo įamžinimas

Poeto Marcelijaus Martinaičio memorialinis kambarys0001_2-dovanojimo-sutartis_1542614397-f4fdc062863b90c387838d3c9cee258f.jpg Daugeliui žmonių knyga tapo neatsiejama gyvenimo dalis, tačiau vieniems ji tik laisvalaikio praleidimo priemonė, kitiems – pagalbininkė kremtant mokslus.
Kuriančiam žmogui knyga nuolatinė palydovė, darbo įrankis, įkvėpimo šaltinis. Dėl šių aplinkybių kiekviena asmeninė biblioteka yra unikali, atspindinti ją kaupusio žmogaus pomėgius, darbą, kūrybą. 2013 m. pradžioje, tada dar Raseinių savivaldybės viešosios bibliotekos fondus papildė mūsų kraštiečio, poeto,Lietuvos nacionalinės premijos laureato Marcelijaus Martinaičio asmeninė biblioteka. Faktiškai tai ne visa jo turėta biblioteka, o tik jos dalis – apie 1200 daugiausia grožinės literatūros knygų.

M. Martinaičio knygų rinkinio kelionė į Raseinius faktiškai prasidėjo dar 2012 m. rudenį,kai su poeto žmona Gražina Marija Martinaitiene buvo sutarta, kad knygos bus perduotos mūsųbibliotekai. Kartu buvo sutarta, kad Raseinių viešoji biblioteka sieks gauti Marcelijaus Martinaičio vardą. 2014 m. pradžioje, pristatant profesoriaus Juozo Girdzijausko fondą su G. M. Martinaitiene buvo sutarta, kad bus perduota ne visa poeto biblioteka, nes Vilniaus universiteto docento (1991 –2001 m.) M. Martinaičio asmeninėje bibliotekoje buvo sukaupta ir nemažai siauros specializacijos leidinių užsienio kalbomis.

Taip jau sutapo, kad 2014 m. kovo 11 d. iškilmingame Raseinių rajono savivaldybės tarybos posėdyje mūsų bibliotekai buvo suteiktas Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos vardas, o kitą dieną iš Vilniaus buvo pargabenta ir poeto biblioteka. Tačiau biblioteka pasipildė ne tik jam priklausiusiomis knygomis. Įrengtoje memorialinėje ekspozicijoje yra du M. Martinaičiui priklausę paveikslai – Aloyzo Stasiulevičiaus „Vilniaus panorama" bei Leonardo Gutausko 1969 m. nutapytas ir poetui padovanotas portretas. Jaukią M. Martinaičio namų aplinką sukuria jo rašomasis stalas (beje, pirmasis jo savininkas buvo muziejininkas, restauratorius Pranas Gudynas), paties poeto sumeistrauta kėdė, proginių juostų rinkinys, kai kurie jam priklausę daiktai. Balandžio 15 d., minint Kultūros dieną, Raseinių rajono savivaldybės viešoji biblioteka rajono kultūros darbuotojus ir visuomenę pakvietė pagerbti iškilų Raseinių žemės sūnaus atminimą ir dalyvauti M. Martinaičio atminimui skirtame renginyje „Prisimenant Marcelijų Martinaitį...". Viešojoje bibliotekoje įvyko iškilmingas poeto memorialinio kambario atidarymas ir Marcelijaus Martinaičio vardo suteikimo viešajai bibliotekai šventė.

Jonas Brigys

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios

bibliotekos vyr. bibliotekininkas