2021 m. artėjant Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos šimtmečio sukakties minėjimui kilo mintis parengti tam tikrą Raseinių krašto (jį apibrėžiant dabartino Raseinių rajono ribomis) bibliotekų istorijos sąvadą, kuriame būtų sutelktos enciklopedinio pobūdžio žinios apie mūsų krašte nuo seniausių laikų veikusias bibliotekas, jose dirbusius žmones. Gana netikėtai šis darbas užsitęsė, išsiplėtė, pareikalavo daugiau laiko nei iš pradžių buvo planuota todėl ryžomės pasidalinti bent tarpiniais rezultatais.
2022 m. skaitytojams pateikėme 1944-1945, 1948-1972 m. Raseinių rajono viešųjų bibliotekų darbuotojų skyrimo ir atleidimo kroniką. Pirminiai šios kronikos šaltiniai yra Raseinių rajono savivaldybės archyve saugomi 1944-1950 m. Raseinių apskrities Vykdomojo komiteto Liaudies švietimo skyriaus ir 1950-1972 m. Raseinių rajono VK Kultūros skyriaus vedėjo įsakymai. Pateikiant kroniką stengtasi išlaikyti įsakymų stilių, sovietmečio kalbos ypatumus nors ir naudojami kai kurie sutrumpinimai (pvz. nurodant datą). Neišliko (arba kol kas nesurasti) 1946 m. - 1948 m. (pavyko rasti tik 1948 m. pabaigos dokumentus) Raseinių apskrities VK Švietimo skyriaus vedėjo įsakymai todėl kronikoje šio laikotarpio nėra. Taip pat nėra Ariogalos rajono VK Kultūros skyriaus vedėjo įsakymų. Kronikos publikacija dar nebaigta, tikimės 2043 m. skaitytojams pateikti duomenis apie 1985 m. ir vėlesnių metų rajono viešųjų bibliotekų darbuotojus.
Darbuotojų kaitos kronika pateikia nemažai informacijos apie to meto Raseinių krašto bibliotekas, kai kuriuos jų darbo ypatumus. Vis tik norint geriau pažinti laikmetį vien kronikos nepakanka. Bent kiek platesnį, gilesnį vaizdą leidžia susidaryti bibliotekų pranešimai, jų veiklos tikrinimo ataskaitos. Skaitytojams pateikiame 1958 m. Ariogalos rajono bibliotekų veiklos ataskaitą (Kauno regioninis archyvas) ir pažymą apie 1968 m. Raseinių rajono bibliotekų darbo tikrinimą (Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos archyvas).
Išskirtinis sovietmečio bibliotekų darbo bruožas buvo privalomas dalyvavimas ateistinėje propagandoje, kitose ideologinėse kampanijose. Šią veiklą (teisingiau jos kontrolę) atspindi mūsų bibliotekos archyve esantis 1975 m. LSSR Respublikinės bibliotekos raštas apie numatomą ateistinės literatūros propagandą, jos skaitymo tyrimą ir to tyrimo organizavimą.
Nuolatinis valdžios „rūpestis" taip pat buvo bibliotekų fondus „išvalyti" nuo ideologiškai pasenusios literatūros, nepageidaujamų autorių knygų. Šiuo reikalu rūpinosi cenzūros įstaiga – vadinamas Glavlitas (plačiau žr. https://www.vle.lt/straipsnis/glavlit/, https://lt.wikipedia.org/wiki/Glavlitas), o jo nurodymus bibliotekoms perduodavo LSSR Kultūros ministerija. Cenzūros politiką, veiklą bent iš dalies atskleidžia 1954-1986 m. dokumentai, saugojami Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos archyve.
2023 m. šaltinių publikaciją papildyta naujasis, 1941 – 1971 m. dokumentais, nušviečiančiais bibliotekos veiklą Antrojo pasaulinio karo ir sovietinės okupacijos metu, atspindinčiais to meto specifiką.
Tikimės kitais metais toliau tęsti bibliotekų kroniką, skaitytojams pateikti naują istorinių dokumentų pluoštą.
Vyr. bibliotekininkas Jonas Brigys
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |