Naujienos

Laikas muzikos garsų apsupty0001_1_1549872812-0c1a5b02024e855644c12a5c7b4d9d40.jpg

Praėjusių metų balandžio 5-ąją Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta Muzikos ir meno skaitykla. Joje priskaičiuoti 2752 vienetai garsinių įrašų, sukaupta daug knygų apie dailę, grafiką, teatrą, kitas meno sritis. Rasime literatūros apie iškilius Lietuvos ir užsienio šalių menininkus.

Muziką mėgstantiems žmonėms ši skaitykla tikrai turi ką pasiūlyti, tačiau didžiąją dalį  fondo sudaro vinilinės plokštelės. Anot muzikos ekspertų, vinilinių plokštelių miela klausytis, nes jos skamba daug maloniau ir šilčiau nei muzika internete. Vinilą galima lyginti su knyga: daug kas naudojasi elektroninėmis knygomis, tačiau mielai perka popierines knygas, jomis džiaugiasi ir skaito. Plokštelės, kaip ir knygos, pateikia nemažai informacijos klausytojui. Nereta plokštelė turi voką su spalvingu viršeliu ir išsamiu kūrinio, kompozitoriaus ar atlikėjo gyvenimo aprašymu. Kartais jos būdavo išleidžiamos albumais – po kelias aplankuose arba dėžutėse. Vinilas leidžia pabūti truputį sentimentaliais – klausymo ritualas yra sunkiai palyginamas su skaitmeninės muzikos klausymu. Todėl nedidelė, tačiau išskirtinė klausančiųjų bendruomenė ir paverčia vinilus reiškiniu,  geidžiamu pačių įvairiausių socialinių sluoksnių žmonių. Nuo mokinių, studentų iki verslininkų, nuo muzikantų ar kompozitorių iki išskirtinio hobio ieškančiųjų.

                     Vasario 6 d. Viešosios bibliotekos Muzikos ir meno skaitykloje lankėsi Raseinių specialiosios mokyklos 9-10 klasių mokiniai, lydimi muzikos mokytojos Sandros  Maslauskienės. Susipažinę su Muzikos ir meno skaityklos leidinių fondu, jaunieji lankytojai ypač  susidomėjo jiems dar nematytomis vinilinėmis plokštelėmis. Jiems buvo pademonstruota 1951 metais išleista  seniausia šio fondo plokštelė, tačiau puikiai išsilaikiusi ir veikianti. Perklausai buvo atrinktos Vladimiro Vysockio, Eltono Džono dainos, Piotro Čaikovskio baleto „Spragtukas“ fragmentai. Žingeidūs mokiniai pageidavo Stasio Povilaičio, ansamblio „Rondo“ atliekamų dainų. Džiugu, kad šių plokštelių buvo bibliotekos muzikinių įrašų fonde.

Įdomi pažintis laukė ir su šių laikmenų klausymuisi skirtu aparatu – patefonu. Vaikams tai neregėtas, keliantis nuostabą daiktas, reikalaujantis daugiau pastangų, nei klausytis muzikos išmaniaisiais įrenginiais. Mat išklausius vieną  pusę, tenka apversti plokštelę ir vėl atsargiai ant jos nuleisti patefono adatėlę, gana keblu išsirinkti norimą paklausyti kūrinį ar jo fragmentą.

Jei vieną dieną pajusite, kad pasiilgote kažko sentimentalaus ir romantiško, maloniai kviečiame apsilankyti Muzikos ir meno skaitykloje. Čia kartą per mėnesį vyksta muzikinės popietės, kuriose gali dalyvauti visi pageidaujantieji. Šiemet sausio mėnesį vykusi muzikinė popietė „Meilės elegija“ buvo skirta kompozitoriaus Algimanto Raudonikio 85 – osioms gimimo metinėms paminėti. Vasario popietės „Pirmosios gėlės“ metu buvo prisimintos poeto Vytauto Bložės tekstais sukurtos dainos, pristatytos jo poezijos knygos. Popiečių dalyviai klausėsi vinilinių plokštelių skambesio, prisiminė širdžiai mielas dainas. Kovo mėnesio popietė „Muzikinės kelionės“ bus skirta Žemaitijos metams paminėti. Belieka pridurti, kad vinilinės plokštelės skolinamos į namus, kaip ir knygos.

 

Ona Smitrienė,

RMMVB Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vyresn. bibliotekininkė