Naujienos

Kviečiame pasitikrinti savo skaitmenines žinias!



0001_0001_christin-hume-mfb1b1s4smc-unsplash_1604390365_1604642630-3f8353a7f8ba7d0fa20521abe3c4f3ae.jpg

Ar kada nors susimąstėte, kad didžioji mūsų dienos dalis prabėga skaitmeniniame pasaulyje? ⌚️ Dieną pradedame nuo žadintuvo telefone ir naujienų bei socialinių tinklų peržiūros, visą dieną neapsieiname be kompiuterio ir mobiliojo telefono, mūsų veiklą stebi išmaniosios apyrankės, muzikos klausomės skaitmeniniu būdu, perkame internetu, o finansines bei valstybinių įmonių paslaugas taip pat gauname skaitmeniniais būdais. Dar prieš 25 metus tokio skaitmeninio pasaulio nebuvo ir tuomet išgirdę apie tai būtume pagalvoję, jog tai mokslinė fantastika. Rodos, visi puikiai žinome, kaip turime elgtis įvairiose gyvenimiškose situacijose: išeidami iš namų rakiname duris, pametę raktus keičiame spyną, apie gaisrą pranešame ugniagesiams, susižeidę kreipiamės į gydytojus, norėdami privatumo užtraukiame užuolaidas. Internete galioja labai panašios taisyklės, tačiau jas žino ne visi, o dar sudėtingiau visa tai paaiškinti savo vaikams.

Tam, kad išvengti pavojų, reikia pradėti nuo savęs, t. y. imtis saugumo priemonių. Šios  priemonės kibernetinėje erdvėje netgi turėtų būti didesnės nei fizinėje erdvėje. Reikėtų pasirūpinti naudojamų įrenginių apsauga, pradedant telefonu ir baigiant planšete ar kompiuteriu. Prieigai prie šių įrenginių reikėtų naudoti slaptažodžius, taip pat kitas saugumo priemones. Jei namuose yra „wi-fi“ stotelė, reikėtų bent jau pasikeisti gamyklinį slaptažodį į saugų slaptažodį, leisti prisijungti tik įgaliotiems vartotojams/įrenginiams ir pan.

Be to, reikėtų suprasti pagrindinius saugaus elgesio internete principus, pavyzdžiui, nesilankyti nesaugiuose ar įtartinos reputacijos tinklapiuose, nesisiųsti įtartinų failų, neatidarinėti neaiškių nuorodų ir kt. Reikėtų mokyti vaikus, kaip saugiai naudotis internetu. 

Kiekvienas internetu besinaudojantis žmogus turėtų žinoti ir suvokti, kad kibernetinėje erdvėje yra daugiau grėsmių nei fizinėje erdvėje, ir saugotis tam tikrais atvejais reikėtų netgi daugiau, ypač kalbant apie žmogaus finansus, bankininkystės duomenis ir kito panašaus pobūdžio svarbią informaciją.

Jūsų kompiuteris – jūsų tvirtovė. Tinkamai apsaugotas kompiuteris neleis įsilaužėliams paversti jūsų sistemos kompiuterių zombių tinklo dalimi, užkirs kelią jūsų privatumo pažeidimams ir panašiai. Savo skaitmeninius įgūdžius galite tobulinti dalyvaudami projekto „Prisijungusi Lietuva“ nuotoliniuose mokymuose - Daugiau informacijos.

O dabar spauskite ant viktorinos pavadinimo ir žaiskite!

Viktorina “Aš saugus internete”

Viktorina Skaitmeninė banga”

 

Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus informacija