Naujienos

Krantus sujungė draugystė ir paslaptingas menas



0001_1_1563795489-938d2e9bd9cc4497269a43db5aec3182.jpg

Jau trečius metus Betygalos ir Milašaičių bibliotekos vykdo projektą  „Abipus Dubysos“,  į renginius  sukviesdamos savo skaitytojus bendrai kūrybinei, pažintinei veiklai.  Šiais metais betygališkiai vyko į Milašaičių biblioteką, kur  kartu su šios bibliotekos  skaitytojais  mokėsi piešti  ant vandens.   Užsiėmimą vedė Meno terapijos ir socializacijos instituto VYTA edukatorė Rita Klevinskienė.  

Ji pristatė ebru meną – tapymą ant vandens, papasakojo apie jo ištakas, piešimo eigą ir priemones.  Ši paslaptinga  meno rūšis nuo VI amžiaus buvo žinoma Kinijos imperatoriams.  Piešimo  technika buvo  įslaptinta, nes  buvo naudojama gaminant slaptus dokumentus ir pinigus.  Kad ir kaip kruopščiai saugomas, vis dėlto ebru menas šilko keliu pasiekė Turkiją, o XVI amžiuje  atkeliavęs į Europą ebru technika dekoruotas marmurinis popierius buvo naudojamas  puošybai bei rankraščių aplankams. Ebru vadinama tradiciniu turkų menu ir yra saugoma UNESCO kultūros paveldo.

Bėgant laikui ebru meno paskirtis pasikeitė. Šiuo metu  tapymas ant vandens  yra ir terapija,  ir edukacija įvairiose socialinių įgūdžių programose, ir pramoga, ir profesionalaus meno ugdymas. Užsiėmimų metu ugdomas pasitikėjimas  savimi,  lavinamas  dėmesys, kūrybiškumas, siekiama išlaisvinti  susikaupusias emocijas ir pan.

Tokio paslaptingo meno subtilybių  mokėsi ir projekto „Abipus Dubysos“ dalyvės.  Ypatingas jausmas, kai nežinai, koks bus piešinys, nes kiekvienas prisilietimas prie ant vandens paviršiaus  esančių dažų negrįžtamai keičia spalvų raštus, suformuoja naujus  spalvinius  derinius  ir įkvepia pokyčiams.  Dalyvės dirbo labai susikaupusios, bet tuo pačiu ir atsipalaidavusios  emociškai, nes kaipgi kitaip  atsirastų tokie spalvingi, margais raštais išdabinti darbeliai, perkelti ant popieriaus. Visi jie unikalūs, atspindintys autorių nuotaikas, jausmus, charakterius.

Prie arbatos puodelio   pasidžiaugėme  užsiėmimo rezultatais, padėkojome edukatorei Ritai, aptarėme būsimas bendras veiklas.  Džiugu, kai du upės krantus sujungia ne tik geografinė padėtis, bet ir nuoširdi draugystė, o šiuo atveju dar ir paslaptinga meno rūšis. Renginio dalyviai dėkoja Raseinių Marcelijaus Martinaičio bibliotekai  už renginio finansavimą. 

Regina Musteikienė,

RMMVB Betygalos filialo vyr. bibliotekininkė