Naujienos

„Kopų paslapties beieškant…“ atradome ir kitus kultūros lobius



0001_1_1597071162-4465e03448d0084d2d8a024130e31cee.jpg

Siekiant plačiau pažinti Lietuvos (ir Pasaulio) paveldą, minint UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metus, Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje atidaryta Viganto Giedraičio pedagogo, Neringos savivaldybės tarybos nario ir ilgamečio Neringos vadovo fotografijų paroda „Kopų paslapties beieškant…“. Šie metai Kuršių nerijos nacionaliniam parkui ypatingi tuo, kad gruodį sukaks 20 metų, kai nerija įrašyta į Pasaulio paveldo sąrašą kaip išskirtinės visuotinės reikšmės kultūrinis kraštovaizdis. Fotografijų autorius Vigantas Giedraitis su meile pasakojo apie Neringą, jos gamtos grožį, unikalumą, vietinių žmonių santykį su gamta, istorija, kultūra bei jos išsaugojimo, pristatymo pasauliui galimybėmis. Neringos savivaldybės lėšomis išleistas fotografijų albumas „Tarp vėjų ir vandenų“ (fotografijos ir autoriaus žodis V. Giedraičio) kaip Neringos vizitinė kortelė apkeliavo beveik visą pasaulį.

Renginio dalyviai susižavėję klausėsi Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblio „GIEDRUŽĖ“ (vadovė Audronė Buržinskienė) atliekamų autentiškų ir nuoširdumu žavinčių dainų. Su begaline meile V. Giedraitis pristatė savo krašto kultūros istorijai, muzikai nusipelniusį ansamblį: „Tai ansamblis, kuris atveria pamario krašto etninės kultūros, žvejų papročius ir tradicijas šiuolaikinei visuomenei, populiarina Liudviko Rėzos vardą bei iliustruoja jo dainas įvairaus žanro renginiuose Neringoje, Lietuvoje bei užsienyje. Yra pelnęs aukščiausią mėgėjų meno apdovanojimą Lietuvoje „Aukso paukštė“ ir I kategoriją grupuojant folkloro kolektyvus į kategorijas pagal meninį lygį, veiklą, rezultatus. Kolektyvui skirta Liudviko Rėzos vardo premija (2015). Susibūrusios 2002 m. „Giedružės“ vardą lėmė netoli Nidos esančios kopos pavadinimas. Repertuarą sudaro Mažosios Lietuvos etnografiniam regionui būdingos L. Rėzos, A. Juškos skelbtos dainos, atliekamos pritariant kanklėmis, Mažosios Lietuvos arfa, smuiku, lumzdeliu, cimbolais, basedla ir būgnu“. Renginio dalyviai  buvo supažindinti ne tik su muzikos instrumentais, bet ir su Mažosios Lietuvos moterų apranga, tik šiam kraštui būdingomis aprangos detalėmis merginoms, ištekėjusioms moterims.

Renginyje savo kūryba dalinosi raseiniškiai Alfonsas Vaičiulis ir Elvyra Vaštakienė, svečiai iš Kėdainių prisijungė prie geros renginio nuotaikos kūrimo ir su brandaus amžiaus moterų vokaliniu ansambliu „Rudenėlis“ atliko keletą kūrinių. Šis kūrėjų susitikimas suteikė žinių, pristatė Kuršių neriją kaip vieną iš UNESCO saugomų teritorijų, leido pasidalinti patirtimi bei galimybėmis toliau plėsti kultūrinius ryšius.

Kviečiame visus užsukti į Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešąją biblioteką aplankyti Viganto Giedraičio fotografijų parodą „Kopų paslapties  beieškant...“ ir taip vizualiuoju būdu pabuvoti Kuršių nerijoje.

Danguolė Kasparavičienė