Naujienos

Knygą apie drąsią mergaitę partizanę pristatė jos kūrėjai – rašytojas Marius Marcinkevičius ir iliustruotoja Lina Itagaki



Autorius: Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė

0001_img_8727_1716296739-c6740ce323db00c570234545fa20bd6b.jpg
Gegužės 13 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įvyko susitikimas su rašytoju Mariumi Marcinkevičiumi ir dailininke, knygų iliustruotoja Lina Itagaki. Svečiai į renginį atskubėjusiems Šaltinio progimnazijos moksleiviams ir VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojams pristatė savo knygą „Mergaitė su šautuvu“. Ši knyga nesenai pelnė Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygos asociacijos Lietuvos skyriaus (IBBY) geriausių 2023 metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimuose svarbiausią – Prano Mašioto premiją. Taip pat „Metų knygos“ rinkimuose tapo geriausia 2023 metų knyga vaikams. Tarptautinėje Bolonijos knygų mugėje komiksų konkurso „MiddleGrade“ kategorijoje ši knyga pelnė specialaus paminėjimo apdovanojimą.
 
Tai istorinis grafinis romanas apie Lietuvos partizanus, pilnas iliustracijų ir veiksmo. Pasaulyje siaučia Antrasis pasaulinis karas. Per Lietuvą pereina frontas. Vokiečiams pasitraukus, ateina rusai ir ima įvedinėti savo tvarką. Visus, kas nepalaiko naujojo režimo, tremia į Sibirą. Taip nutinka ir Magdės šeimai – tėtį, mamą ir sesę su broliu suvaro į sunkvežimį ir išveža. Mergaitės, saugiai tūnančios šuns būdoje, kareiviai neranda. Ji ne šiaip sau slepiasi, o atlieka tėčio pavestą slaptą užduotį. Vieną likusią Magdę randa mokytojas. Jis, kaip ir daug kitų vyrų bei moterų, pasitraukė į mišką kovoti už Lietuvos laisvę. Mokytojas parsiveda mergaitę į girioje įrengtą bunkerį ir ji tampa tikra partizanų būrio nare. Magdė vieną po kitos įveikia savo baimes, tėvų netekties skausmą ir namų ilgesį. Taip pat išmoksta išgyventi miške, pasirūpinti ne tik savimi, bet ir sužeistais draugais.
 
„Mergaitė su šautuvu“ yra grožinė knyga, tad ne viskas čia tikra, bet pasakojimas parašytas remiantis tų laikų liudininkų ir laisvės kovotojų prisiminimais, istorine medžiaga bei buvusios partizanų ryšininkės papasakota istorija apie mergaitę, kurį laiką su partizanais gyvenusią bunkeryje. Knygos autoriai renginio metu pasakojo vaikams, kas tokie buvo partizanai, už ką jie kovojo, kaip statėsi bunkerius, kokiais daiktais naudojosi ir koks sudėtingas bei pavojingas buvo jų gyvenimas miške. Skaidrių pagalba kūrėjai išsamiai pademonstravo, kaip buvo kuriama knyga nuo sumanymo, pirmųjų eskizų iki knygos spausdinimo spaustuvėje.
 
Po įdomaus knygos pristatymo, svečiai suorganizavo smagią edukaciją – skautų žaidimus. Vaikai sprendė įvairias užduotis, rungtyniavo tarpusavyje. Porai moksleivių teko per kuo trumpesnį laiką išlysti iš miegmaišių ir kaip galima greičiau juos supakuoti. Vaikai sužinojo, kaip žygių gamtoje metu susikurti laužą, kaip pasigauti žuvį ir kokius daiktus būtina turėti su savimi. Edukacijos sukėlė daug smagių emocijų, praplėtė vaikų akiratį, ugdė pilietiškumą. Knygos autoriai įsitikinę, kad norint vaikus sudominti istorija reikia atrasti patrauklų formatą, pateikti taip, kad jiems būtų įdomu, kad suklustų, kad klausinėtų ir galėtų su tėvais plačiau panagrinėti pokario, partizanų ir kovų už laisvę temą.
 
Šis renginys – tai bibliotekoje įgyvendinamo projekto „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“ renginių ciklo dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.