Naujienos

Geriausia diena su vaikų rašytoja, dailininke Kotryna Zyle



Autorius: Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja Jolanta Gudeikytė

0001_img_9133_1716901025-0c8e49cdad6e9a3199ebcfb18a8aedc7.jpg
Gegužės 17 –oji – Vaiko diena. Šią ypatingą dieną bibliotekoje paminėjome kartu su rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zyle. Kotryna Zylė yra šešių knygų vaikams ir jaunimui autorė, dailininkė, įvairių literatūrinių iniciatyvų sumanytoja, pelniusi ne vieną nacionalinį apdovanojimą ir sulaukusi tarptautinio pripažinimo. Dailininkės vedamuose dviejuose knygų pristatymuose su smagiomis edukacinėmis programomis dalyvavo dvi skirtingo amžiaus moksleivių grupės. Į renginį susirinkusius vaikus su Vaiko diena pasveikino bibliotekos direktorė Daina Sutkevičienė ir visus pavaišino saldainiais.
 
Šiluvos gimnazijos pradinukai dalyvavo sensoriniame užsiėmime pagal Kotrynos Zylės knygą „Geriausia diena". Tai neįprastos formos paveikslėlių knyga apie du viename daugiaaukštyje gyvenančius vaikus, jų draugystę, žaidimus ir emocijas. Knygelėje tekstas taupus, daug ką galima išskaityti iš piešinių. Kalbėdama apie iliustracijas, autorė atkreipė dėmesį į veikėjų įvairovę, pademonstravo kaip keičiasi „butų“ gyventojų veikla skirtinguose lapuose. Edukacinėse dirbtuvėlėse vaikai diskutavo apie tai, kokios dienos yra „geros“, o kokios nelabai ir „gerąsias“ įamžinę piešinukais, įvairiomis smulkmenomis ar netgi kvapais, slėpė degtukų dėžutėse.
 
Į antrą renginį susirinkę Šaltinio, Viktoro Petkaus progimnazijų ir VšĮ Raseinių neįgaliųjų užimtumo ir paslaugų centro lankytojai peržiūrėjo „slaptą“, šiurpų Kotrynos Zylės ir dailininko Antano Dubros sukurtą video reportažą „Būtybių tyrinėtojos kabinetas“. Jame atskleisti lietuviškų mitinių būtybių „egzistavimo“ įrodymai: velnio batai su kanopos įspaudu, milžino dantis, baubo nagas, žaibo įelektrinta 5 litų moneta, bet kurią minutę iš didžiulio kiaušinio galintis išsiristi aitvaras. Filme demonstruojami kabineto eksponatai apie būtybes pasakoja netiesiogiai, tai – surinkti „įrodymai“, iki galo neatskleidžiantys, ar išties egzistuoja šios būtybės, ar tik tikėjimas jomis. Garso takelyje, lydinčiame ekspoziciją, lankytojas girdi visų šių eksponatų „(atsi)radimo istorijas.“
 
Ar šiuolaikiniame pasaulyje vis dar galima sutikti mitinių būtybių? Ar lietuviški papročiai gali „vežti“ ir XXI a. žmogų? Viešnios vedama antroji edukacija supažindino moksleivius su lietuvių mitologija, papročiais bei pakvietė netikėtu kampu pažvelgti į tautosaką, išradingai aktualizuojamą autorės literatūros kūriniuose – „Didžiojoje būtybių knygoje“ ir dešimties šiurpulingų istorijų rinkinyje „Siela sumuštinių dėžutėje“. Pasak autorės, istorijas įkvėpė vaikystėje girdėti tėčio pasakojimai ir netikėti susidūrimai su būtybėmis. Su renginio dalyviais buvo diskutuojama, ką tautosaka mums atskleidžia apie praeities ir šiandienos visuomenės baimes ir įpročius, kokias sritis globojo lietuvių deivės ir dievai, kodėl tuo buvo tikima. Mokiniai dalyvavo smagiai šiurpiame protmūšyje pagal „Sielą sumuštinių dėžutėje“. Skaidrėse buvo rodomas „Didžiosios būtybių knygos“ iliustracijų gimimo procesas, išduodamos autorės „slaptos žinutės“.
 
Kotrynos Zylės susitikimuose gausu dialogo tarp autorės ir klausytojų, kuris mezgamas atsižvelgiant į dalyvių amžių ir patirtis. Autorė rašo apie mitologiją, tačiau priartina ją prie šiuolaikinio pasaulio, prie paties vaiko tikrovės. Mitinės būtybės jos knygose veikia šių dienų kasdienybėje: miesto baseine, troleibuse, daugiabučio butuose ar kieme. Taip siekiama atskleisti mitologijos universalumą, pradėti į savą paveldą ir tradicijas žvelgti naujai.
 
Projektą „Dailininkas ir vaikiška knyga 2024“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Raseinių rajono savivaldybė.