Naujienos

Gamtininko Mariaus Čepulio knygų pristatymas Betygaloje



Autorius: Betygalos filialo vyriausioji bibliotekininkė Regina Musteikienė

0001_img20240328120321_1712043216-1bb65b74ceae2b931ef961e130014d31.jpg
Betygalos biblioteka pakvietė betygališkius į ilgai lauktą susitikimą su gamtos fotografu, ornitologu, knygų autoriumi, tinklaraščio „Čepulio fotoklajonės“ autoriumi,  TV laidos „Gamtininko užrašai“ vedėju Mariumi Čepuliu. Džiugu, kad turėdamas daugybę veiklos, rado laiko atvykti pas mus. Svečias mums pažįstamas ne tik iš televizijos ar interneto – pirmasis susitikimas su juo Betygaloje įvyko 2017 m.
 
Prieš 7 metus, susitikimo pabaigoje,  M. Čepulis išsakė turintis didelę svajonę nufotografuoti vilką ir lūšį. Svajonė, žinoma, išsipildė. Ir su kaupu. Nuo praeito susitikimo dienos šviesą išvydo dar trys  autoriaus knygos apie gamtą. Apie naujausių  – „Ana konda?“ ir „Metai II: gamtos fotografo dienoraštis“ – atsiradimo istoriją, patirtus nuotykius ir buvo daugiausiai kalbama renginio metu. Pasakojimą apie  svajonės išsipildymą – netikėtus susitikimus su atsargiais, žmogaus vengiančiais gyvūnais, jis papildė rodydamas ne tik nuotraukas, bet ir vaizdo įrašus. 
 
Į renginį susirinkusieji sakė kaskart su malonumu žiūrintys  Mariaus Čepulio vedamą laidą, skaitantys įrašus internete,  bet tai tik dar labiau  padidino norą ateiti pasiklausyti gyvo pasakojimo. Pilnutėlėje salėje susirinkusiai įvairiausio amžiaus auditorijai gamtininkas su pašmaikštavimais, ironija pasakojo kiekvienos nuotraukos atsiradimo istoriją, tai, kas liko už kadro, apibūdino gyvūnų  savybes, išskyrė elgesio subtilybes, atkreipė dėmesį į tykančius pavojus. Išgirdome įdomių patarimų, kaip pastebėti miške, parke paukščių lizdus, žvėrių guolius, į ką atkeipti dėmesį skirtingais metų laikais, kaip elgtis radus sužeistą paukštelį ar gyvūnėlį. Išgirdome, kad pati pavojingiausia mama (po mūsiškės) yra briedė, ginanti savo mažylį. Svečias atkreipė dėmesį į gamtoje vykstančius procesus, klimato kaitą, ekologiją, pademonstravo, kaip įsirengia slėptuves, kad prisiviliotų „modelius“ nuotraukoms, pademonstravo, kokiu greičiu slenka prie gyvūno, vaizdingai papasakojo apie išskirtinius nuotykius, patirtus fotografuojant. Vaikams didelį įspūdį paliko  ir daug juoko sukėlė žvėrių mėgdžiojimas balsu, o taip pat galimybė pabūti Čepulio „kailyje“ ir pasimatuoti maskuotes, kurias skirtingais metų laikais fotografas dėvi tykodamas įspūdingų kadrų. Kas gi žino, gal ir tarp mažųjų renginio dalyvių auga būsimasis gamtos fotografas? Nuotaikingi pasakojimai, šiltas bendravimas su auditorija paliko didelį įspūdį tiek mažiems, tiek suaugusiems. Tai  prasminga gamtos pažinimo pamoka, leidusi  pagilinti gamtamokslines žinias, pakeisti požiūrį į gamtą ir  atidžiau įsiklausyti jos siunčiamus ženklus.  Nenuostabu, kad po renginio nusidriekė eilė gauti Čepulio autografą arba tiesiog nusifotografuoti su gamtininku. Buvo ir tokių mokinukų, kurie priėjo pasakyti prisimenantys, jog klausėsi jo prieš septynerius metus dar būdami maži.
 
Išsiskyrėme  linkėdami svečiui  sėkmingos fotomedžioklės, įspūdingų kadrų, sugulsiančių į naujos knygos puslapius. Tikimės, kad į šią knygą  pagaliau pateks ir bent viena Betygalos krašto gamtos nuotrauka. Nuoširdžiai dėkojame Betygalos Maironio pagrindinės mokyklai už pagalbą organizuojant renginį ir Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešajai bibliotekai už finansavimą.