Naujienos

Bibliotekoje sėkmingai užbaigtas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2019“



0001_1_1574413752-fcc615772ac3a21d3a7b5a2795a8935b.jpg

2019 metų balandžio 3 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje startavo Lietuvos kultūros tarybos, Lietuvos kultūros ministerijos ir Raseinių rajono savivaldybės finansuojamas projektas „Dailininkas ir vaikiška knyga 2019“. Projekto tikslas – patrauklia edukacine veikla skatinti skaitymą, supažindinti jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus su knyga kaip meno kūriniu, kuriame turi derėti tekstas ir iliustracija, ugdyti vaikų kūrybiškumą.

Pirmieji projekto renginiai – balandžio 3 dieną įvykę du susitikimai su vaikiškų knygų autore, menininke Igne Zarambaite. Užsiėmimai vyko Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje ir Nemakščių filiale. Renginių metu rašytoja pristatė savo knygas, demonstravo piešinius ir fotografijas, suorganizavo žaismingas didžiausio muilo burbulo pūtimo ir futbolo kamuolio laikymo ore varžybas. Jų nugalėtojai buvo apdovanoti naujausia knyga „Stebuklingi senelio batai“. Kūrybinių dirbtuvių metu vaikai iš vilnos ir siūlų susikūrė po žaismingą, mielą Kaukutį. Trečią renginį rašytoja Ignė Zarambaitė pravedė gegužės 15 dieną Pryšmančių filiale, kur susitiko su Gylių mokyklos – daugiafunkcinio centro pradinių klasių moksleiviais.

Gegužės 8 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje lankėsi Lietuvoje ir už jos ribų gerai žinomas dailininkas, vaikiškų knygelių „Kukutapis viską gali!“, „Una mato taip!“, „Eglės Spyglės paslaptis“, „Peliongas“, „Lilė ir melo pinklės“ ir kt. autorius Rimas Valeikis. Du edukacinius renginius „Interaktyvi pažintis su knygų kūryba“ (kaip sukurti, iliustruoti ir išleisti knygą) Rimas Valeikis pravedė Raseinių Šaltinio progimnazijos ir Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos 3-4 klasių moksleiviams. Menininkas pabrėžė, kaip svarbu mokėti ne tik skaityti ir rašyti, bet ir piešti. Juk su bet kokios šalies žmogumi nemokėdamas kalbos gali susišnekėti savo piešiniais. Kūrybinių dirbtuvėlių metu vaikai buvo supažindinti su kai kuriomis piešimo technikos gudrybėmis ir paslaptimis, o išradingiausiai atlikę dailininko pateiktas užduotis, buvo apdovanoti jo knygelėmis.

Spalva ir vaizduotė“ – tai autorinė dailininkės, vaikiškų knygų autorės ir iliustruotojos Sigutės Ach programa, kurią menininkė dėsto jau daugiau kaip 15 metų. Kiekvienas jos dalyvis turi progą apsilankyti romantiškame Sigutės pasaulyje ir iš jo parsinešti įkvėpimo, lengvumo. O gal atrasti iki šiol nepastebėtus savo talentus. Būtent pagal šią programą vyko dailininkės vedami „Akvarelės ir vaizduotės rytmečiai“ Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje ir Viduklės filiale. Į kūrybines Sigutės Ach dirbtuves atskubėjo Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos 2 b klasės moksleiviai ir jų auklėtoja Gražina Šimkevičienė bei Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos trečiokai ir jų auklėtoja Raigeda Buzienė.

Užsiėmimus dailininkė pradėdavo nuo pokalbių apie skaitymo svarbą ugdant kūrybiškumą ir vaizduotę. Po to išduodavo ne vieną savo, kaip profesionalios dailininkės, darbo paslaptį: kaip teisingai pasirinkti, laikyti, naudoti ir plauti teptuką, kaip paruošti lapą akvarelei lieti, kaip naudoti spalvas, kad jos teisingai susilietų. Viešnia praktiškai pademonstravo, kaip iš paprastų potėpių gimsta jos piešiniai. Dailininkė kalbėjo, kad svarbiausia išlaisvinti vaizduotę, kuri leidžia pažinti ir suprasti pasaulį kitaip, o tai įmanoma liejant paveikslus akvarele. Vaikai su malonumu liejo akvareles, vėliau jose bandė įžiūrėti fejerverkus, medžius, gėles, gyvūnus, debesis, saulę ir daug kitų įdomių dalykų. Dailininkė skatino sugalvoti žodžius, kuriais būtų galima tas spalvotas dėmeles apibudinti ar pakomentuoti, tai yra nutiesti bent trijų „žodžių tiltus“, iš kurių jau galima kurti įvairias istorijas.

Gegužės 21 d. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje svečiavosi lėlininkė, keturių vaikams skirtų knygų apie „Fėjų slėnį“ kūrėja Edita Lei. Į susitikimus su ja atskubėjo Raseinių Šaltinio progimnazijos 3 b ir 3 d klasių mokiniai. Viešnia pasakojo apie tai, kad prieš keletą metų jos šeima miesto šurmulį iškeitė į miško tylą. Čia meninių polinkių turėjusi moteris atrado save. Vieną dieną ji aptiko tarp dukros daiktų modeliną ir net nepajuto, kaip viską pamiršusi pradėjo lipdyti. Taip gimė neįprastas pomėgis kurti lėles. Vėliau pradėjusi kurti lėles pagal užsakymus Edita kiekvienai lėlei sukurdavo istoriją. Dar vėliau paprastos istorijos virto nuostabiomis knygomis apie magišką fėjų pasaulį. Edita knygas iliustruoja pati, fotografuodama savo lėles ir jas supančią aplinką. Per užsiėmimus kūrėja susirinkusiems vaikams pristatė knygas, išsamiai atsakė į užduodamus klausimus, pakvietė apsilankyti Vilniuje atidaromoje „Fėjų slėnio“ galerijoje. Kūrybinių dirbtuvių metu vaikai pasigamino po nuostabų „Fėjų žibintą“, kuris skleidžia šviesą ir geras emocijas.

Rugsėjo 6 dieną Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje apsilankė dailininkė, knygos „Laimė yra lapė“ iliustruotoja Aušra Kiudulaitė, kuri susitiko su Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos II c (mokyt. Lina Baltrušaitienė) ir III c klasių (mokyt. Vilma Miklienė) moksleiviais. Viešnia supažindino vaikus su viltinga istorija apie berniuko vardu Povilas ir lapės draugystę. Vėliau skaidrėse demonstruodama pačios ornamentais, dėmelėmis, langeliais ištapytus popieriaus lapelius, skatino vaikus pasitelkti fantaziją ir paspėlioti, ką būtų galima iš šių lapelių iškirpti. Vaikai į juos žiūrėdami matė debesis, medžius, namus, tvoras, gyvūnus ir daug kitų dalykų. Vėliau dailininkė išdalijo vaikams visą pluoštą tokių išmargintų lapelių, o vaikai naudodamiesi žirklėmis ir klijais ėmė kurti knygos iliustracijas, paveikslus. Kitas susitikimas „Lapės paslaptis“ vyko Raseinių VšĮ dienos centre „Vilties takas“, kur dailininkė Aušra centro lankytojus ir Raseinių specialiosios mokyklos moksleivius supažindino su knygos iliustracijų kūrimo procesu, atskleidė keletą joje užkoduotų paslapčių: kodėl kas kelintame puslapyje vaizduojamas dramblys yra vis kitos spalvos, kodėl žvaigždynai pavadinti ne tikrais, o išgalvotais smagiais pavadinimais, kas slypi knygos priešlapiuose.

Lapkričio 7 dieną Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos 2 a klasės mokiniams renginį „Skaitome ir piešiame kitaip“ pravedė dailės mokytoja, dailės Galerijos vadovė Donvina Dambrauskaitė. Jo metu vaikai buvo supažindinti su švedų rašytojos Astridos Lindgren gyvenimo ir kūrybos keliu, klausėsi ištraukos iš knygos „Pepė Ilgakojinė“. Kūrybinių dirbtuvių metu vaikai, vadovaujami mokytojos Donvinos, piešė Pepės Ilgakojinės gimtadienio šventės iliustracijas, parengė labai gražią iliustracijų parodėlę.

Projekto eigos laikotarpiu įvyko 12 renginių, kuriuose dalyvavo 302 asmenys. Informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriuje veikė Raseinių miesto mokyklų moksleivių piešinių parodos „Mintys, atėjusios iš knygų“ ir „Mano mokyklai 100“ (2019 metų vaikų kalendoriaus piešiniai), „Mano knygų spalvingas pasaulis“, buvo parengtos 2 literatūros parodos. 

Jolanta Gudeikytė,

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos informacinių paslaugų ir vaikų literatūros skyriaus vedėja