Naujienos

30 apgintos Laisvės metų - Laisvės gynėjų diena0001_sausio-13-oji_1610536013-4a47b6f557b28e0a1e6ba5baed8ba9dc.png
Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena, Lietuvos valstybinė šventė. 1991 metais šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybei jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą. Šiomis akimirkomis itin išryškėjo Lietuvos radijo ir televizijos vaidmuo informuojant ir telkiant žmones ginti nepriklausomybę.
 
Kviečiame visus sausio 13 d. 8 val. savo namuose uždegti vienybės ir vilties žvakutę už 1991 metais žuvusius Laisvės gynėjus, taip pat palaikyti medikus, šiandien besigrumiančius su pandemijos iššūkiais. Kartu kviečiame stebėti 2021 metų Laisvės gynėjų dienos programą nacionalinio transliuotojo – Lietuvos radijo ir televizijos eteryje, taip pat aplankyti virtualias parodas Lietuvos Respublikos Seimo interneto svetainėje ir kituose portaluose.
 
2021 metų Laisvės gynėjų dienos programa ir virtualios parodos Lietuvos Respublikos Seimo svetainėje:
https://bit.ly/3oxVjO9
 
Visą virtualų atminties archyvą galima apžiūrėti specialiame LRT.lt polapyje, kuriame lankytojai taip pat ras aktualių straipsnių, įvykių chronologiją, dokumentinius filmus apie Sausio 13-ąją, ciklą „Neužmiršti“ apie žuvusius ginant laisvę: https://bit.ly/3sgoNlF
 
Kviečiame spręsti testą! Teisingai atsakius į daugiau nei 10 klausimų turėsite galimybę registruotis ir laimėti simbolines dovanas. Penkiems, burtų keliu išrinktiems, laimėtojams atiteks lrytas.lt termosiniai puodeliai. Spręsti testą galima iki sausio 17 d.: https://bit.ly/3q2ZVfe
 
ISTORIJA
 
1991 metais šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybei jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą. Bandymai šturmuoti Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus buvo vykdomi nuo sausio 9 d. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine technika ginkluota desantininkų grupė.
 
Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas, tačiau planų pulti Parlamentą kariškiai atsisakė.
 
Nors užgrobti kai kuriuos objektus ir pavyko, galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, išprovokuoti nesantaiką tarp įvairių tautybių Lietuvos piliečių, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti, ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti.
 
❗️Atsižvelgiant į COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemiją ir į paskelbtą karantiną, atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės gynimo 30-mečiui skirti renginiai ir priemonės, kurie negali vykti dėl paskelbto karantino, bus perkelti į 2021 metų rugpjūčio mėnesį.