Atminimo įamžinimas

Gyvenimui prikeltos Marcelijaus Martinaičio mintys sugulė į knygas0001_naujos_1542724628-0ab4bd2fb9fa46b543c908e812513951.jpg

Gyvenimui prikeltos Marcelijaus Martinaičio mintys sugulė į knygas
Balandžio 23 d. Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešojoje bibliotekoje įvyko Marcelijaus
Martinaičio knygų „Vakar ir visados" ir „Viskas taip ir liks. 1988-2013 metų užrašai" sutiktuvės su literatūros kritiku, ilgamečiu Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininku, LRS leidyklos vyriausiuoju redaktoriumi Valentinu Sventicku.
Svečias papasakojo labai įdomią knygos „Viskas taip ir liks. 1988-2013 metų užrašai"
atsiradimo istoriją. O buvo taip... „Po poeto mirties žmona Gražina Martinaitienė surankiojo visus poeto bloknotus bei pabirus lapelius, ką įskaitė, surinko kompiuteriu ir, sukrovusi į didelį lagaminą, atgabeno man", – pasakojo šios knygos sudarytojas ir redaktorius Valentinas Sventickas.

Didžiulę leidybinio darbo patirtį turintis Valentinas prisipažino, jog teko gerokai pasukti galvą nuo ko pradėti dėlioti poeto pabiras mintis, kaip jas suklasifikuoti. Taigi, anot šmaikštaus knygos sudarytojo, teko „pasijungti" džiazą. Šiuo ritmu ir subyrėjo džiazuojantys tekstai į knygą, kuri dabar mielai skaitoma M. Martinaičio gerbėjų.

Sudarytojas Valentinas Sventickas pratarmėje rašo: „Į šią knygą patekančius tekstus turime suvokti kaip poeto užrašus sau. Nėra ir negali būti jokios žinios, ar jis pats būtų davęs juos spausdinti.Gal būtų gludinęs tai, kas užsirašyta paskubom, ekspromtu, gal būtų slopinęs „aštrumus" ar keitęs frazeologiją. Šį žanrinį būdingumą – poeto užrašai sau – knygos skaitytojams reikėtų įsidėmėti."


Kiek trumpiau svečias pristatinėjo ankstesnės leidybos knygą „Vakar ir visados". Čia taip pat neapsieita be V. Sventicko profesionalaus įžvalgumo redaguojant ir parengiant knygą spaudai. Tai –poezijos rinktinė, priskirta Lietuvių literatūros XX a. lobynui.
Joje sudėti rinktiniai eilėraščiai iš rinkinių „Balandžio sniegas", „Debesų lieptais", „Saulės
grąža", „Akių tamsoj, širdies šviesoj", „Kukučio baladės", „Tie patys žodžiai", „Toli nuo rugių",„Atmintys", „Gailile raso", „Atrakinta", „Tolstantis", „K. B. įtariamas", „Nenoriu nieko neveikti".Gilus ir prasmingas įvadinis straipsnis, kurio autorius – Valentinas Sventickas.
Už išties įdomų knygų pristatymą Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos
direktorė Daina Sutkevičienė ir vyr. bibliotekininkas (renginio iniciatorius ir moderatorius) JonasBrigys nuoširdžiai padėkojo gerbiamam Valentinui Sventickui ir įteikė gėlių bei šiemet išleistą Jono Brigio knygą „Žemaičio aikštė".

Rūta Gudžiūnienė

Daugiau nuotraukų