Naujienos

Kūrybinei aistrai pasirinkta profesija – ne kliūtis0001_7_1562396016-c28285422f4922f5a0aaeffbe6ec9132.jpg

 „Jūros impresija“ – tokiu pavadinimu liepos 4-ąją Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Dailės galerijoje (I a. fojė) atidaryta kraštiečio,  Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktoriaus dr. Jono Sąlygos fotografijų paroda.

Parodos atidarymą muzikiniu kūriniu pradėjo Raseinių meno mokyklos gitaros mokytojas Andriejus Radčenko. Melodingos dainos, švelnus gitaros skambesys, pakerėjęs klausytojus, puikiai derėjo prie eksponuojamos parodos temos.

Neatsitiktinai renginio organizatorė ir vedėja RMMVB Skaitytojų aptarnavimo ir kraštotyros skyriaus vyr. bibliotekininkė Asta Kriščiokaitienė parodos autorių pristatė perskaičiusi eilėraštį apie jūrą. Paprašytas papasakoti apie save ir apie aistrą fotografijai, Jonas Sąlyga kalbėjo:

„Gimiau Raseinių r. Zvėgių kaime, ten baigiau pradinę mokyklą, vėliau mokiausi Pikčiūnų aštuonmetėje, o vidurinę baigiau tuometinėje Raseinių I vidurinėje mokykloje (dabar Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla). 1972 m. metais įstojau į Kauno medicinos instituto Gydomąjį fakultetą ir 1978 m. įgijau gydytojo diplomą. Podiplomines terapijos internatūros studijas atlikau Klaipėdos Žvejų ir jūros transporto darbuotojų ligoninėje, o 1979 m. įgijau vidaus ligų gydytojo specialybę. Viešojo administravimo pradėjau mokytis Klaipėdos universitete, kurį sėkmingai baigiau įgydamas viešojo administravimo magistro kvalifikaciją. Jau 28-erius metus vadovauju Klaipėdos jūrininkų ligoninei, šiemet vėl buvau perrinktas ir tęsiu vadovavimą ligoninei, kuri man tapo antraisiais namais“.

Aistrą fotografijai parodos autorius pajuto dar besimokydamas pradinėje mokykloje, o maždaug prieš 11 metų pradėjo fotografuoti Baltijos jūrą, kadangi gyvena visai šalia. Pirmųjų fotografijų vertintoju, o vėliau ir konsultantu tapo Klaipėdoje gerai žinomas fotografas Vytas Karaciejus.

Jono Sąlygos fotografijose-paveiksluose nepamatysite žmogaus, vien tik Baltijos jūra – vis kitokia: rami, šėlstanti, raibuliuojanti, spindinti, raudona, lyg pripilta vyno ir, anot fotografo, ačiū Dievui, neprivatizuota... Kiekvieną nuotrauką palydi ir autoriaus emociją atspindintys tekstai.  Tačiau vis tik vienoje fotografijoje užfiksuotas žmogus – tai pats parodos autorius Jonas Sąlyga, žengiantis pajūriu su fotoaparatu rankoje, o ant fotografijos parašyta:

„Vaikystėje skaptavau laivelius, leidau juos pasroviui Luknės, kuri įteka į Dubysą, upeliu, vildamasis, kad šie mano rankų kūriniai pasieks ne tik marias, bet ir jūrą. Jūra žadino mano svajones. Norėjau tapti kapitonu. Ūgtelėjęs jai kūriau dainas, vėliau pasirinkau gydytojo profesiją, tačiau karjeros ir gyvenimo kelias mane vis tiek atvedė prie jūros. Prieš keletą metų pasiėmiau ir fotoaparatą, kurio objektyvą taip pat nukreipiau į jūrą. Niekada nebuvau fotografijos profesionalas, tačiau dar mokykloje ir studijų metais į rankas paimdavau juostinį fotoaparatą. Mėgau įamžinti įvairius renginius, o vėliau pats ryškinti nuotraukas. Atsiradus skaitmeninei fotografijai viskas tapo lyg ir paprasčiau. Tačiau jūra nepripažįsta to, kas paprasta. Per keletą metų ir keliolika tūkstančių padarytų kadrų supratau – jūra niekada nepozuoja. Turi suspėti su ja, arba kantriai laukti akimirkos, kuria nustebintum pats save. Jos belaukiant, arba jau gėrintis užfiksuotais kadrais, užvaldo emocija, kurią norisi išreikšti žodžiais. Tokia manoji jūra, tokia manosios jūros impresija“.

Taigi tarsi viskas ir pasakyta, tačiau smalsiems raseiniškiams to neužteko. Jiems buvo įdomu sužinoti kodėl parodos autorius fotografuoja vien jūrą, kaip suderina darbą su pomėgiu, kiek fotografijų yra sukaupęs, kaip atrenka įspūdingiausias, kaip jo pomėgį vertina šeima, ar fotografijas-paveikslus parduoda ir t.t. Į visus klausimus svečias atsakinėjo nuoširdžiai, atvirai, paprastai, o kartais pašmaikštaudamas. Kas atėjo į susitikimą su kraštiečiu – atsakymus žino, o tie, kas neatėjo, lai gailisi.  

Kiekvienas renginys turi pradžią ir pabaigą. Tad J. Sąlyga padėkojo parodos organizatorei Astai Krikščiokaitienei ir visam Viešosios bibliotekos kolektyvui bei padovanojo vieną iš savo fotografijų kolekcijos „Jūros impresija“ darbų. Už šiltą susitikimą ir atvežtą puikią parodą gerb. svečiui padėkojo RMMVB direktorė Daina Sutkevičienė, renginio organizatorė ir vedėja Asta Krikščiokaitienė, RMMVB Kaulakių filialo vyresn. bibliotekininkė Zita Gedminienė bei artimi J. Sąlygos giminaičiai, kraštiečiai.

Paroda veiks iki rugpjūčio 3 dienos, todėl paskubėkite apsilankyti ir įsitikinti, kad žmogaus pasirinkta profesija neuždaro kelių kūrybai.

Rūta Gudžiūnienė

Autorės nuotraukos.